katalog firm
 oferty
 ogłoszenia drobne
 artykuły
 download
:: arrow Leksykon arrow Obróbka metali arrow Walcowanie
Główna Katalog firm Ogłoszenia Giełda Download Informacje Leksykon Szukaj Reklama Kontakt
Automatyka Informatyka Produkty Narzędzia Eksploatacja Technologie Surowce Prezentacje
CENY METALI i ZŁOMU:

Polityka prywatności
Regulamin serwisu
Dodaj ogłoszenieWalcowanie Drukuj
Leksykon - Obróbka metali
WALCOWANIE

Walcowanie - proces obróbki plastycznej metali na zimno lub na gorąco za pomocą obracających się walców lub przemieszczających się szczęk.

Wydajność procesu walcowania zależy od gniotu modyfikującego strukturę materiału z jednoczesnym zmniejszaniem jego grubości.

Wyróżniamy:
  • walcowanie na zimno - spłaszczanie metalu przez walcowanie lub ciągnięcie w temperaturze pokojowej lub w temperaturze poniżej rekrystalizacji metalu, stosuje się przy wytwarzaniu wyrobów płaskich o bardzo małej grubości: blach, taśm, folii oraz prętów i rur o małych średnicach, co zapewnia dużą dokładność wymiarowo-kształtową, gładką powierzchnię i podwyższoną wytrzymałość wyrobów,
  • walcowanie na gorąco - w temperaturze zapewniającej rekrystalizację materiału, a tym samym zmniejszenie nacisku jednostkowego niezbędnego do jego odkształcenia,
  • walcowanie pakowe - walcowanie dwóch lub więcej odcinków blachy jednocześnie celem uzyskania folii.


W wyniku walcowania poza zmianą kształtu, polegającą najczęściej na wydłużeniu materiału z jednoczesnym zmniejszeniem jego przekroju poprzecznego, następuje także zmiana struktury materiału, jego właściwości mechanicznych i fizykochemicznych, zmiana stanu powierzchni oraz naprężeń wewnętrznych.

Walcowanie należy do podstawowych procesów stosowanych w hutniczej przeróbce plastycznej metali - wlewki powstające w procesie odlewania walcuje się na zgniataczu i uzyskuje kęsiska.

Kęsiska płaskie przerabia się przez walcowanie na blachy grube w formie arkuszy oraz blachy cienkie w formie arkuszy, taśm i wstęg, kęsiska o przekroju kwadratowym, w kolejnych procesach walcowania przetwarza się na duże kształtowniki, pręty i rury oraz szyny kolejowe albo na kęsy przeznaczone do walcowania z nich średnich lub małych kształtowników i prętów, rur oraz walcówki i bednarki.

Z kęsisk przez walcowanie uzyskuje się także grube płyty przeznaczone do walcowania blachy w formie arkuszy, metodami walcowania kształtuje się też koła wagonowe, obręcze kół, koła zębate, elementy z gwintem, kule oraz półwyroby do kucia w formie prętów o zmiennym przekroju.

Walcowanie jest jedną z metod formowania wyrobów z proszków metali. walcowanie przeprowadza się na walcarkach.


Wróć | Strona Główna